Jak perfekcjonizm zatruwa życie?

perfekcjonizm

Minęło już sporo czasu, odkąd zauważyłam trend głoszący, że ludzie powinni więcej uwagi poświęcać samym sobie. Rozwijać się, pracować nad sobą, osiągać sukcesy. Idea szczytna, nie powiem. Szkoda tylko, że człowiek wszystko potrafi zniekształcić i z czegoś fajnego zrobić coś, co krzywdzi.

Perfekcjonizm a ambicja

Między tymi pojęciami jest dość cienka linia, słabo widoczna granica. I w jednym, i w drugim przypadku chodzi o staranie się o to, czego człowiek pragnie. O wysiłek. O poświęcenie czasu i energii. Perfekcjonizm jednak jest bezlitosny – nie pozwala Ci na radość, jak się uda. Bo zawsze coś wyjdzie nieidealnie. Bo zawsze można było zrobić coś więcej, lepiej. Prawdziwy dramat rozgrywa się wtedy, kiedy jakiejś przeszkody przeskoczyć nie da rady.

A przecież ideały nie istnieją

Dzisiaj to chyba zdanie-legenda, w którą mało kto wierzy. Tymczasem nie da się ukryć: człowiek nie jest bez wad i nie jest w stanie dokonywać rzeczy, które słabych punktów nie mają. A czasami, choćby stanął na rzęsach, czegoś po prostu nie zrobi, bo nie potrafi. Trzeba sobie tę prawdę uświadomić i ją zaakceptować.

Brak akceptacji rzeczywistości to problem

I to duży. Sam pomyśl: naprawdę chcesz się zajechać? Nie mieć czasu na nic, bo przecież musisz pracować nad kolejnym projektem? Nie umieć się cieszyć z drobnostek, bo coś zawsze jest niedoskonałe? Nie znać tego uczucia, jak to jest, jak człowiek sam siebie docenia i cieszy się tym, co robi? A może Ci zależy na dołach w razie porażek, których powody wcale nie muszą być zależne od Ciebie? Depresja – serio chcesz ją mieć?

Ogarnij się

Nic, nawet najważniejsza dla Ciebie rzecz nie jest warta tego, żebyś sobie dla niej kaleczył psychikę. Powoli. Zwolnij. Co ma być, to będzie. Jeśli nie będzie, widocznie pisane Ci coś innego, może fajniejszego. Staraj się rozwijać z głową. Bądź ambitny, ale umiej zahamować te swoje zapędy. A jeśli sam tego nie potrafisz, poproś o pomoc. To żaden wstyd, tylko jedyne rozsądne wyjście. Wybierz je, zanim będzie za późno.

Czy problem perfekcjonizmu jest Ci bliski?

Źródło zdjęcia.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.