Najlepsze, co możesz dać kobiecie

image

Do wypadającego dzisiaj Dnia Kobiet  przygotowania trwały długo. Właściwie jak co roku przed tym świętem internet zalały propozycje prezentów, które faceci mogą wręczyć swoim ukochanym. Ci sami zresztą przyczynili się do szumu wokół tej daty, zastanawiając się, co kupić. Wybrać kwiaty czy czekoladki? W której restauracji zamówić stolik? Na jaki film zarezerwować bilety?

Teoretycznie jest to urocze. Praktycznie jednak… Żal ściska mi tyłek, kiedy na to wszystko patrzę. Bo jest jeden jedyny prezent, o którym marzy każda kobieta. I wcale nie są to czerwone róże, wystawna kolacja czy wisiorek.

Tym najlepszym prezentem jest szacunek 

Zapytasz: Ale jak to, co ty chrzanisz?! Ano tak to. Ale wiem, dlaczego możesz się teraz dziwić. Po prostu nie bierzesz pod uwagę tego, że…

Szacunek niejedno ma imię 

Nie chodzi tylko o to, żebyś przepuszczał płeć piękną w drzwiach. Nie o to, żebyś odsuwał jej krzesło, podawał płaszcz czy prawił komplementy. O to, żebyś to Ty taszczył ciężkie przedmioty również nie.

Chodzi o sprawiedliwe traktowanie

Chcesz sprawić, by kochana przez Ciebie kobieta była szczęśliwa? Podaruj jej te rzeczy:

Nie patrz na nią przez pryzmat płci. Bo to, że kobieta ma piersi i macicę, że może jest nieco słabsza fizycznie, wcale nie znaczy, że jest głupsza.

Respektuj jej wybory. Bo to, że kobieta może, to nie znaczy, że musi chcieć mieć dzieci. Jeśli woli robić karierę, to… To jest ok.

Nie obrażaj jej. Bo na to nie zasługuje. Oszczędź sobie zwłaszcza gadaninę pt. Sama była sobie winna.

Nie decyduj za nią. Bo ona sama doskonale wie, co jest dla niej dobre. Nawet, jeśli się pomyli – co z tego? Nauczka dobra rzecz. Nie żałuj jej tego.

Nie zostawiaj jej w potrzebie. Bo Ty też nie chciałbyś zostać sam na sam z czymś, z czym nie wiesz, jak sobie poradzić.

Traktuj ją po prostu jak człowieka równego sobie

Którym zresztą jest. To nie jej wina, że się różnicie. Ani nie Twoja zasługa, że urodziłeś się z penisem. Łączy Was jedno: jesteście ludźmi. A to powoduje, że macie takie same prawa i obowiązki.

Ach, wiesz co?

Szacunek nigdy nie wyjdzie z mody. I nic nie kosztuje. Traktuj kochane przez siebie kobiety – bo nie tylko partnerkę, ale i matkę, siostrę, przyjaciółkę – tak, jak zasugerowałam Ci powyżej, to będzie dobrze.

A wszystko inne niech stanowi tylko dodatek do głównego prezentu 8 marca.

Źródło zdjęcia.

24 Komentarze

 1. Mądry wpis, popieram z całych sił… I cieszę się, że daję żonie ten prezent przez ostatnie 26 lat…

 2. Rozumiem przekaz Twojego wpisu i zdecydowanie się z nim zgadzam. :)

  Jednak jeśli mogłabym coś dodać, to to, aby kobiety również tego szacunku do siebie wymagały. Tyle jest nieśmiałych kobiet, które boją się wypowiedzieć swoje zdanie. Odwagi, babki! <3

  • Dlatego napisałam, że „MOŻE jest nieco słabsza fizycznie”. Wiadomo, że nie można generalizować – są zarówno słabsze, jak i silniejsze od mężczyzn kobiety. A także takie, które sił mają tyle samo.

 3. Doceniam twój tekst i zgadzam się z tobą. Zresztą kto przyzna, że wybiórczo szanuje ludzi? Tymczasem pomyślałem sobie, że mogłabyś opowiedzieć historie, w których ty czy inne kobiety zostałyście źle potraktowane. Będą to z pewnością wartościowe teksty.

  • Kuba, dziękuję Ci za podsunięcie mi pomysłu na tekst, obiecuję, że przemyślę sprawę i być może taka notka się pojawi :)

  • Dziękuję ;) Jasne, jest to prezent uniwersalny, ale jako że pisałam w Dzień Kobiet, to nawiązałam do nich :)

 4. Mądry wpis, dla mnie to oczywistość zachowania wobec żony, ale skoro powstają takie wpisy widać, że nie dla każdego a szkoda. Gdyż działa to we dwie strony! Najpierw daj, a później będą się dziać niesamowite rzeczy!

  • No niestety, nadal obserwuje się zachowania zupełnie odwrotne :( Trzeba z nimi walczyć, stąd ten wpis.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.